در ادامه بحث قبلی تا اینجا پیش رفتیم که با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می توانیم در کوتاه ترین زمان ممکن یک سایت راه اندازی کنیم.

برای اجرای اینکار ، شما به یه نرم افزار که سیستم مدیریت محتوا رو نصب می کنه احتیاج دارید. این نرم افزار دقیقا مانند نرم افزار هایی است که شما روی سیستم کامپیوتری خود نصب می کنید. با این تفاوت که این نرم افزارها روی سیستم های سرور نصب می شوند، یعنی شما برای نصب نیاز به یک سرور دارید.

سرور مانند کامپیوتر شماست با این تفاوت که روی این کامپیوتر سیستم عامل سرور نصب شده است، و روی این سرور برنامه هایکه برای اجرای یک cms مورد نیاز هست نصب میگردد.

برنامه های اصلی مورد نیاز راه اندازی سایت شامل ، وب سرور مثل apache یا nginx ، پایگاه داده مثل MySQL ، یه زبان برنامه نویسی سرور مثل php و برنامه های دیگه ای است که بسته به نیاز و ارائه خدمات می توان آنها را روی کامپیوتر سرور نصب کرد.

تا اینجا کار پیچیده و سخت شد ولی نگران نباشید، نیازی نیست که یک سرور تهیه کنید و روی اون کلی برنامه که نصب و راه اندازی آنها خود کلی مهارت و تخصص می خواهد را نصب کنید.

اینکار رو شرکت های ارائه دهنده هاست انجام میدهند، و شما با خرید هاست توسط کنترل پنلی که در اختیار شما قرار میگیرد به تمام این نرم افزارها و سرویس ها دسترسی پیدا خواهید کرد. ولی این هم مد نظر ما نیست، چرا که در مرحله نهایی برای اجرای عملیاتی سایت خودمان نیاز به خرید هاست و دامنه داریم.

حال چگونه می توانیم بدون خرید هاست و دامنه یک سایت راه اندازی کرد؟

همانطور که اشاره شد سرور در واقع یک کامپیوتر است که یک سیستم عامل سرور مانند سیستم عامل های لینوکسی یا ویندوزی روی آنها نصب می گردد.

نگران نباشید قرار نیست که سیستم عامل کامپیوتر خودتون رو به  ویندوز سرور یا لینوکس تغییر بدین، نرم افزارهایی وجود دارند که اینکار رو برای شما انجام می دهند و شما به راحتی با نصب آنها روی ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری که دارید، به راحتی می تونید در محیط این برنامه ها سایت خودتون رو راه اندازی کنید.

این نرم افزارها معروف به برنامه های لوکال سرور Local Server هستند که تمام برنامه ها و سرویس های مورد نیاز برای اجرای سایت رو در اختیار شما قرار میدهند، این نرم افزارها روی پلتفرم های گوناگونی نصب و اجرا می شوند برای ویندوز از wamp ، برای سیستم های مک از mamp و برای سیستم های لینوکسی هم از  lamp میشه استفاده کرد. این ها برنامه های معروف برای این سیستم ها هستند ولی برنامه های دیگه ای هم هستند که اینکار رو انجام میدهند که بهترین و معروفترین اونها xampp هست، xampp برای هر سه پلتفرم ویندوز،مک و لینوکس برنامه مخصوص ارائه داده است.

با مراجعه به سایت سازنده این برنامه ، می تونید به راحتی و بصورت رایگان این نرم افزار رو دانلود کنید.

سایت آپاچی فریندز ، سایت مرجع برای دانلود xampp هست.

بعد از دانلود برنامه مانند هر برنامه ی دیگه ای می تونید اون رو روی کامپیوتر نصب کنید.

 

ویدیوی آموزشی کامل با نصب وردپرس رو می تونید از این اینجا مشاهده کنید

 

خلاصه :

برای اجرای یه سایت نیاز به یکسری برنامه و سرویس هست که این برنامه ها روی کامپیوترهای سرور و برنامه های وب سرور نصب می شود.

شما برای اجرای یه سایت نیاز به یه cms دارید. برای نصب یه cms روی کامپیوتر خودتون باید محیط سرور رو شبیه سازی کنید.

برای شبیه سازی سرور روی کامپیوتر شخصی ، از نرم افزارهای مختلفی مانند wamp  برای ویندوز ، mamp برای مک و lamp برای لینوکس استفاده می شود.

برنامه xampp برای ایجاد لوکال سرور روی کامپیوتر شما گزینه ی مناسبی است که محیطی برای نصب برای هر cms ای رو در اختیار شما قرار میدهد.

بالا