ایجاد وب سایت

 

کسب و کارهای امروزی برای ارائه محصولات و خدمات خود به اینترنت روی می آورند. بنابراین دانستن و کار کردن با سیستم های اینترنتی، برای ارائه خدمات یا فروش کالا  در قرن بیست یکم الزامی می باشد.

شما می توانید برای معرفی و ارائه محصولات خود با ایجاد یک سایت، بصورت آنلاین این کار را انجام دهید.به طور کلی به 3 روش می توانید اینکار را انجام دهید:

  1.  سفارش طراحی و اجرای سایت به طراح و برنامه نویس وب.
  2.  یادگیری و بالا بردن مهارت خودتان در زمینه برنامه نویسی وب و ساختن سایت خودتان، دقیقا مانند یک طراح وب.
  3.  استفاده از سیستم های مدیریت محتوا یا CMS.

    در مورد اول شما با پرداخت هزینه می توانید در سریعترین و کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه دست یابید. ولی همانگونه که اشاره شد، می بایست هزینه این کار را بپردازید از طرفی شما دائما وابسته به شخص یا شرکت طراح وب خواهید شد. ولی در نهایت سایتی کاملا شخصی و مطابق انتظار خود را بدست خواهید آورد.

در این روش سایت مختص شما ایجاد خواهد شد. موارد درخواستی شما روی سایت اجرا می شود و تنها کاری که نیاز هست انجام دهید مدیریت سایت آماده شده می باشد.

روش بعدی بالا بردن سطح دانش و آگاهی خودتان برای ایجاد و راه اندازی سایت توسط خودتان است. شما می توانید با سرمایه گذاری روی خودتان و زمان گذاشتن، تمام آموزش های مربوط به طراحی و توسعه سایت را یاد بگیرید و سایت خود را راه اندازی کنید.

در این روش شما یک سایت شخصی و مطابق میل خود، بدون پرداخت هزینه خواهید داشت.

ضمنا شما می توانید از این راه برای خود یک کسب و کار راه اندازی کنید و دقیقا کاری که در روش اول توضیح داده شد را برای دیگران انجام دهید.

 حال اگر نخواهیم از دو روش قبل استفاده کنیم، می بایست به روش سوم روی بیاوریم. در دو روش قبلی شما یا باید هزینه پرداخت کنید، یا روی افزایش مهارت خودتان کار کنید که زمانبر هست.خبر خوب برای افرادی که نمیخواهند از روش های قبل استفاده کنند،این روش هست. شما می توانید با استفاده از برنامه های مخصوص سایت ساز، یک سایت اجرا کنید. با استفاده از برنامه هایی که سیستم های مدیریت محتوا نامیده می شوند، می توانید به راحتی در عرض چند دقیقه یک سایت راه اندازی و اجرا کنید.

سیستم های مدیریت محتوا یا Content Management System که به اختصار به آنها CMS می گویند مخصوص افرادی است که میخواهند یک سایت بدون داشتن دانش برنامه نویسی اجرا کنند مناسب است. البته این فقط مختص این افراد نمی باشد و بسیاری از افرادی که از دانش کافی برای راه اندازی سایت هم برخوردار هستند ترجیح میدهند از این سیستم ها استفاده کنند. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که بعدا با یادگیری بیشتر در مورد سیستم های مدیریت محتوا بیشتر به این دلایل پی خواهید برد.

این سیستم ها مزایا و معایبی دارند که بعدا به بررسی آنها می پردازیم. تعداد این برنامه ها زیاد است، اگر قبلا نام این برنامه ها را شنیده باشید به احتمال زیاد فکر شما به سمت وردپرس، جوملا و دروپال میرود. دلیل آن هم معروف بودن این 3 برنامه می باشد. در واقع تعداد این برنامه ها بیشتر است و هر کدام دارای قابلیت های مختلفی هستند.

این برنامه ها طوری نوشته و طراحی شده اند که طیف گسترده ای از نیازها را پوشش دهند، همچنین با اضافه کردن برنامه های خاص که بیشتر به نام افزونه نامیده می شوند،می توانید قابلیت های مختلفی را به سایت خود اضافه نمایید.

در بعضی از این نرم افزارها ابزارهای زیادی گنجانده شده که ممکن است هیچگاه بکار شما نیایند و همینطور باعث پیچیدگی وسنگین شدن این برنامه ها شود.

در کل با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا به راحتی و بدون داشتن دانش برنامه نویسی می توان یک سایت راه اندازی کرد.

در مقاله های بعدی روش های اجرای سایت با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا را مورد بررسی قرار میدهیم و یک سایت وردپرسی را روی یک لوکال هاست راه اندازی می کنیم.